16.12.2023 – MUR W INSTYTUCIE SZTUK PIĘKNYCH

Szanowni Państwo!

W dniu 16 grudnia 2023 roku MUR zawitał w gościnnych progach Instytutu Sztuk Pięknych, gdzie mali Studenci mogli wykazać się kreatywnością i „wyżyć” artystycznie. 

KLASY I-III

Temat zajęć: „Ozdób mnie! Bom(k)owo”

Prowadzący: dr Anna Steliga, dr hab. Łukasz Cywicki, prof. UR

MUR-owcy wysłuchali mini-wykładu pt. „Ozdób mnie! Bomb(k)owo”, w którym dowiedzieli się o początku istnienia ozdób choinkowych, o Bombkowej Babci, o najdroższej bańce i o muzeach bombek. Następnie w części warsztatowej najmłodsi Studenci zmierzyli się z dość trudną dla nich materią, jaką okazała się termoutwardzalna modelina. Twarda modelina jednak zmiękła pod wpływem ciepła ich dłoni i powstały ozdoby choinkowe, które teraz pójdą do piekarnikowego utwardzenia. Należy je włożyć do piekarnika rozgrzanego na 100-110 stopni C na 15-20 minut. W celu pogłębienia koloru można po wystygnięciu pomalować lakierem.

KLASY IV-V

GRUPA I

Temat zajęć: „Idą Święta”

Prowadzący: dr hab. Agnieszka Lech-Bińczycka, dr hab. Marcin Jachym, prof. UR

Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z historią i zasadami technik wklęsłodrukowych, jak również nauczyć się tworzyć odbitki z metalowej płyty trawionej w kwasie azotowym. Technika miękkiego werniksu – w której opracowywali projekt polega na pokryciu płyty warstwą lepkiego werniksu, na którym rysuje się przez cienką kartkę za pomocą różnych narzędzi. W ten sposób otrzymuje się rysunek o miękkich i nieostrych konturach, który jest następnie wytrawiony i może zostać wydrukowany na papierze za pośrednictwem prasy drukarskiej. Za pomocą tej metody studenci MUR mieli okazję zrealizować własny projekt kartki bożonarodzeniowej. Efekty pracy były zaskakujące! Pojawiły się bogato zdobione choinki, świąteczne gwiazdki i wesołe renifery. Dzieciom nie brakowało pomysłów! Gratulujemy ogromnej kreatywności i cieszymy się, że dzieci poprzez sztukę mogły wyrazić swoją radość ze Świąt Bożego Narodzenia.

GRUPA II

Temat zajęć: „Świąteczne miasteczko”

Prowadzący: mgr Julia Rut, mgr Katarzyna Tereszkiewicz

KLASY VI-VIII

Temat zajęć: „Światło Pokoju”

Prowadząca: dr Katarzyna Woźniak, mgr Konrad Koch

Mimo wszelkich znojów i panującego na świecie chaosu jest coś co wszystkim rozjaśnia drogę i jednocześnie nas łączy – to ŚWIATŁO. Światło kojarzone jest z dobrem, pokojem, poczuciem wspólnoty i ciepłem. Najchętniej chcielibyśmy, aby zawsze nam towarzyszyło. W ramach tematu „Światło Pokoju” studenci Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego samodzielnie wykonają przepięknie ozdobiony lampion, w którym Światło Pokoju będzie przyświecało im i ich najbliższym na stole podczas wigilijnej wieczerzy. W czasie warsztatów młodzi studenci zaznajomią się z pracą artysty ceramika. Dowiedzą się co to jest glina ceramiczna i jak z nią prawidłowo pracować przy użyciu drewnianych nożyków, szpatułek, wałków, cyklinek i innych profesjonalnych narzędzi do kształtowania ceramiki. Poznają przy tym kilka sposobów klejenia ceramiki: zapoznają się z techniką wycisku z matrycy gipsowej, wykrawania kształtów z rozwałkowanego plastra gliny przy pomocy foremki metalowej oraz klejenia ceramicznych form przestrzennych z wałeczków. Mamy nadzieję, że na koniec warsztatów zaświeci wiele symbolicznych Światełek Pokoju w ceramicznych lampionach.

Serdecznie podziękowania dla Wolontariuszy – Studentek i Studentów ISP, Członków Koła ZAPAŁ, Zuzanny Steligi za poprowadzenie Punktu Organizacyjnego, a także dla Członków Koła LENS, którzy fotografowali zajęcia.