16.03.2024 – MUR W INSTYTUCIE MUZYKI (KL. I-III) I W INSTYTUCIE NAUK O ZDROWIU (KL. IV-VIII)

Szanowni Państwo!

Szanowni Państwo!

 

W dniu 16 marca odbyły się kolejne zajęcia w ramach bieżącego roku akademickiego MUR.

 

MUR-owców z klas I-III zaprosił do siebie gościnny Instytut Muzyki.

 

Muzyka stanowi nieodłączny element naszej codzienności – jak pisał Platon – słynny grecki filozof „to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i całe życie”. Jej podstawą jest niewielka liczba dźwięków, z których to utalentowani kompozytorzy dzięki swej wrażliwości, wyobraźni i kreatywności potrafią stworzyć najpiękniejsze melodie poruszające serca słuchaczy.

 

By się o tym przekonać studenci Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego w sobotnie przedpołudnie 16.03.2024 r. wzięli udział w zajęciach noszących tytuł  „W świecie dźwięków DO RE MI”.

 

Zajęcia, które prowadziła dr hab. Małgorzata Zarębińska, prof. UR otworzył mini recital  zatytułowany „Dzieci Dzieciom. DO RE MI – tak muzyka brzmi” w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej w Ustrzykach Dolnych, w programie którego znalazły się oryginalne kompozycje w kameralnej odsłonie na 4 i 6 rąk oraz znane tematy muzyczne m. in. z filmów nagrodzonych Oscarem „The Pink Panther”, czy „The Sound of Music” oraz programu TV „The Muppet Show” w aranżacjach  fortepianowych na 4 ręce. 

 

Krótka prezentacja nie tylko zachęcała młodziutkich słuchaczy MUR-u do podążania muzyczną ścieżką rozwoju, lecz również udowodniła, że muzykę można tworzyć zgodnie z własną wyobraźnią – czyli komponować jako oryginalny utwór oraz opracowywać znane tematy muzyczne i nadawać im zupełnie nowy obraz dźwiękowy w innym składzie instrumentalnym lub nieco zmienionym stylu.

 

Gościem specjalnym sobotnich zajęć była dr hab. Bożena Stasiowska-Chrobak, prof. UR na co dzień prowadząca zajęcia chóru i dyrygowania ze studentami Instytutu Muzyki UR, która odsłoniła przed słuchaczami MUR-u arkana pracy dyrygenta.

 

Słuchacze  pod profesjonalną opieką znakomitej chórmistrzyni nie tylko poznali uszeregowane w kolejności dźwięki: do re mi fa sol la si do – tworzące gamę, lecz również mieli okazję nauczyć się melodii z Musicalu „The Sound of Music” – DO RE MI prezentowanej na początku spotkania przez uczennice SSM w Ustrzykach Dolnych. 

 

Stworzony w czasie zajęć chór małych studentów MUR-u dyrygowany przez dr hab. Bożenę Stasiowską-Chrobak, prof. UR zaśpiewał ten znany na całym świecie temat muzyczny przy dźwiękach fortepianu w ponownym wykonaniu młodziutkich pianistek Nadii Kochanowicz i Mileny Onyszko.

 

Następnie uczestnicy zajęć dokonując wyboru kilku dźwięków z wcześniej poznanych i szeregując je w dowolnej kolejności wykreowali autorskie mini kompozycje. Własne utwory mieli okazję zaprezentować w wersji fortepianowej na cztery ręce odtwarzając je wspólnie z prowadzącą zajęcia dr hab. Małgorzatą  Zarębińską, prof. UR.

 

W czasie wykładu słuchacze dowiedzieli się również o tym, jak ważną rolę pełni wyobraźnia w procesie twórczym oraz dlaczego warto rozwijać swoją kreatywność – cechę przydatną nie tylko artystom, co potwierdzają słowa wybitnego fizyka Alberta Einsteina  „gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i to robi – ten ktoś jest właśnie osobą kreatywną”.

 

Pokonując nawyk ograniczeń własnego myślenia, poszukując nowych rozwiązań i odważnie eksperymentując, możemy dostrzec rzeczy, na które inni wcześniej nie zwrócili uwagi, a wówczas niemożliwe staje się realne, powstają nie tylko rzeczy piękne, ale i takie, które potrafią zmienić świat.

 

Słuchacze MUR-u mieli także okazję poznać niezwykłe projekty kreatywne łączące inwencję twórczą artystów muzyków z nowoczesnymi technologiami, takie jak chociażby aplikację filharmoników z Hamburga spajającą miasto i orkiestrę w jedno ekscytujące doświadczenie muzyczne, czy też projekt „Dźwięki świata”, w którym artyści wykorzystując nagrane wcześniej brzmienie danego miejsca, dodając swoje elementy muzyczne tworzą ciekawie brzmiące  kompozycje.

 

Uczestnicy sobotnich zajęć dowiedzieli się również, na czym polega aktywne słuchanie muzyki, dzięki któremu można muzykę wyobrazić sobie ruchem właściwie poczuć ją przez ruch, jak też wraz z wesołą gromadką beatboxerów stworzyli autorskie remixy oraz śpiewali piosenkę, której tekst został stworzony specjalnie na potrzeby prowadzonych zajęć.

 

Na zakończenie spotkania w Instytucie Muzyki wszyscy uczestnicy otrzymali książeczki „Bajki od dużych dla małych” będące efektem projektu interdyscyplinarnego kół studenckich Kolegium Nauk Humanistycznych UR realizowanego wspólnie z Estradą Rzeszowską i Piwnicami Rzeszowskimi przy wsparciu finansowym Uniwersytetu Rzeszowskiego i UNICEF.

 

Warto nadmienić, że ogromnym wsparciem prowadzących sobotnie zajęcia w Instytucie Muzyki UR byli członkowie z koła naukowego „LENS” z Instytutu Sztuk Pięknych UR – autorzy relacji zdjęciowej, studenci Kolegium Nauk Medycznych sprawujący opiekę medyczną nad uczestnikami oraz studentki Instytutu Muzyki UR kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej Pani Kamila Turek i Maria Jarosz, którym prowadzący składają serdeczne podziękowania za poświęcony czas i zaangażowanie.

 

Wykonawcy – uczniowie SSM w Ustrzykach Dolnych:

duety fortepianowe na 4 ręce:

Nadia Kochanowicz i Milena Onyszko  „Dźwięki muzyki – DO RE MI”  R. Rodgers

Zofia Pełdiak i Gabriel Kołodziej  „Różowa Pantera” H. Mancini

Hanna Brukało i Hanna Kijas „Walc Maskarada” A. Chaczaturian

trio fortepianowe na 6 rąk:

Michalina Filip, Zuzanna Wilk, Wiktoria Woźniak   „Stara Karuzela w Parku” M. Schmitz

duety fortepianowe na 4 ręce mistrz i uczeń :

mgr Ireneusz Zarębiński 

Weronika Konik „The Muppet Show” J.Ch. Beck arr I. Zarębiński

Kacper Perkowski „Souvenire” I. Zarębiński

 

A także: 

mgr  Izabela Woźniak – fotografia

 

MUR-owców z klas IV-VI gościł Instytut Nauk o Zdrowiu.

 

Arcyciekawe zajęcia edukujące i promujące zdrowe postawy życiowe poprowadzili:

Dr Daniel Szymczyk- KNM Instytut Nauk o Zdrowiu- Fizjoterapia

Dr Katarzyna Bazarnik- Mucha- KNM Instytut Nauk o Zdrowiu-Fizjoterapia

Mgr Katarzyna Ślemp- KNM Instytut Nauk o Zdrowiu- Fizjoterapia

Mgr Anna Olech- Kuciemba- KNM Instytut Nauk o Zdrowiu-Fizjoterapia

 

Nie byłoby to możliwe do realizacji, gdyby nie wolontariusze, którzy wspomagali przebieg poszczególnych zajęć, czyli studentki i studenci z KNM:

Dorota Wołosz, IV rok stacjonarny- Fizjoterapia

Paulina Zych, IV rok stacjonarny- Fizjoterapia

Wiktoria Woszczyna,  IV rok stacjonarny- Fizjoterapia

Magdalena Ślusarz,  IV rok stacjonarny- Fizjoterapia

Natalia Wisz,  IV rok stacjonarny- Fizjoterapia

Katarzyna Grzeszczak,  IV rok stacjonarny- Fizjoterapia

Julia Bryła,  I rok stacjonarny- Pielęgniarstwo

Maciej Brzuszek,  II  rok stacjonarny- Ratownictwo

Eliza Stopyra,  V  rok stacjonarny-Fizjoterapia

Nad całością przebiegu zajęć czuwał dr Artur Sochacki – koordynator MUR z ramienia KNM.

 

Zajęcia dokumentowali fotograficznie członkowie Koła Artystyczno-Naukowego LENS z ISP KNH, tj.: Dawid Wikiera, Kamil Głąb, Karolina Kochan, Natalia Nowak i Weronika Drelich.

 

Obstawę medyczną zapewnili studenci z KNM, tj. Paweł Kalinowski, Natalia Augustyn, Aleksandra Żurawska, Jan Więcek, i Arkadiusz Wiernusz.