8.02.2025 – MUR NA WYDZIALE PEDAGOGIKI I FILOZOFII (KL. I-III) ORAZ W STUDIUM JĘZYKÓW OBCYCH (KL. IV-VIII)

W dniu 8 lutego MUR-owcy gościli na Wydziale Pedagogiki i Filozofii (kl. I-III) oraz w Studium Języków Obcych (kl. IV-VIII)

Na Wydziale Pedagogiki i Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się warsztaty dla klas I-III zorganizowane przez Koło Naukowe „Edukacja bez Granic” pod kierunkiem dr. Tomasza Warchoła. Studentki (Amelia Dudek, Karolina Kowalczyk, Aleksandra Macewko, Julia Mączka, Klaudia Czuba, Natalia Strzałka, Sylwia Gil, Aleksandra Lęcznar, Agnieszka Ziętek, Patrycja Rymarz, Małgorzata Ziętek, Wiktoria Wrona, Emilia Trzyna, Sara Pietrzyk, Aleksandra Wach, Julia Mikłasz, Izabela Piątek) przygotowały trzy interaktywne zajęcia:

Laboratorium Małych Wulkanów – uczestnicy mieli okazję przeprowadzić eksperymenty symulujące erupcje wulkaniczne, ucząc się o procesach geologicznych i reakcjach chemicznych.

Ciekawe Eksperymenty to Nauki Odmęty – warsztaty te skupiały się na różnorodnych doświadczeniach z zakresu fizyki i chemii, mających na celu przybliżenie uczestnikom fascynujących zjawisk naukowych w przystępny sposób.

Zimowa Kraina Zmysłów – zajęcia koncentrowały się na rozwijaniu percepcji sensorycznej poprzez różnorodne doświadczenia związane z odczuwaniem temperatury, faktur i dźwięków zimowego otoczenia. Uczestnicy mogli eksplorować różne materiały, badać ich właściwości i angażować zmysły w kreatywny sposób.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były doskonałą okazją do praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej w interaktywnym środowisku edukacyjnym.

Zajęcia dla tek grupy MUR-owiczów koordynował z ramienia WPiF – dr Tomasz Warchoł, a odwiedzili je także dziekan WPiF – prof. UR dr hab. Janusz Miąso ks. oraz dr Krystian Tuczyński.

Tego samego dnia starsi MUR-owicze (kl. IV- VIII) mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w zakresie języków obcych.

Grupa języka łacińskiego przypomniała sobie słowa z języka polskiego z rodowodem łacińskim. Uczestnicy zajęć przyporządkowywali słówka do obrazków i sami wykonali plakaty ilustrujące przysłowia i powiedzenia z tego języka klasycznego.

Grupy zainteresowane językiem angielskim poznały sposoby uczenia się języka obcego w oparciu o historyjki kryminalne. Duże zainteresowanie wzbudziła postać Sherlocka Holmesa. Na drugich zajęciach młodzi studenci usłyszeli wiele ciekawostek związanych z prezydentami USA. Poznali ich największe osiągnięcia i ważne wydarzenia z życia, które zmieniły bieg historii. Praktycznie wymieniali się informacjami o tych osobach.

Grupa poznająca cyrylicę rozpoczęła od historii pisma i alfabetów. Studenci MUR tworzyli własne alfabety. Nauczyli się kilku zwrotów grzecznościowych w języku bułgarskim, rosyjskim i ukraińskim. Poznali słowa podobnie brzmiące o znaczeniu podobnym jak również całkowicie odmiennym niż w języku polskim.

To doświadczenie z pewnością ułatwi młodym ludziom zrozumienie konieczności poznania języka obcego i sposobów osiągniecia sukcesów w nauce.

Zajęcia dla tej grupy prowadziły wykładowczynie Studium Języków Obcych: mgr Beata Kizowska-Lepiejza, mgr Kamila Warmbier, mgr Alina Paliwoda-Wielgos, dr Nataliia Zhukovych-Dorodnykh, a nad czałością czuwal koordynator MUR z ramienia SJO – dr Sławomir Schultis.

Pierwszą pomoc przedmedyczną zapewnili ratownicy medyczni z Collegium Medicum: Adrian Bik, Dominik Tomasik, Julia Pieniądz, Jakub Walczak.

Zajęcia fotografowały członkinie Koła Naukowo-Artystycznego LENS działającego przy Wydziale Sztuk Pięknych: Julia Tryczyńska i Justyna Jurkiewicz.

Na kolejne zajęcia zapraszamy w dniu 22 marca do Collegium Medicum (kl. IV-VIII) oraz na Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych (kl. I-III).