22.03.2025 – ZAJĘCIA NA WYDZIAŁACH: NAUK ŚCISŁYCH I TECHNICZNYCH ORAZ NAUK O ZDROWIU I PSYCHOLOGII
W dniu 22 marca 2025 roku zajęcia dla studentów MUR z klas I-III odbywały się na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych. Każdy z młodych studentów miał możliwość uczestniczenia w trzech rodzajach zajęć, w organizację których zaangażowani byli pracownicy i studenci wszystkich instytutów Wydziału.
W Centrum Innowacyjnych Technologii w Instytucie Inżynierii Materiałowej odbył się pokaz „Świat niskich temperatur”, w ramach którego studentom MUR-u przybliżone zostały zagadnienia związane z wszechobecnością (zazwyczaj nieuświadomioną) wpływu temperatury na życie codzienne. Skomentowano zakres temperatur z jakim mogą się zetknąć w najbliższym otoczeniu, rekordami krajowymi, globalnymi (i kosmicznymi), wpływem temperatury na zdrowie, niebezpieczeństwami związanymi z kontaktem ze zbyt wysoką lub niską temperaturą. Zagadnienia zilustrowano eksperymentami na powszechnie dostępnych obiektach biologicznych. Podkreślono znaczenie temperatury jako jednego z najistotniejszych parametrów codziennego otoczenia przyrodniczego i technicznego.
Zajęcia prowadził dr inż. Dariusz Żak
Instytut Nauk Fizycznych zaprosił małych studentów do laboratoriów Zakładu Optometrii i Spektroskopii. Podczas zajęć „Przez oko do światła: sekrety optyki i optometrii” dzieci odkrywały fascynujące tajemnice światła i wzroku. Eksperymentowały z rozszczepieniem światła, obserwując, jak białe światło zamienia się w tęczę. Dowiedziały się także, czym charakteryzuje się światło laserowe i jak jest wykorzystywane w technologii oraz medycynie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nauka o soczewkach i okularach – dzieci sprawdzały, jak zmienia się obraz przy użyciu różnych szkieł i jak okulary pomagają w lepszym widzeniu. Największą ciekawość wzbudziła podróż do wnętrza oka – uczestnicy poznali rolę siatkówki i nerwu wzrokowego w procesie widzenia. Zajęcia były pełne naukowych odkryć i praktycznych doświadczeń, które pomogły lepiej zrozumieć, jak działają nasze oczy i jak o nie dbać. To była prawdziwa przygoda z optyką i optometrią!
Zajęcia prowadziły studentki Studenckiego Koła Naukowego Fizyków: Apolonia Kordas, Natalia Mazur, Justyna Pasek, Izabela Stereńczak, Maja Tomasik, Klaudia Urbańska pod okiem pracownic laboratorium mgr inż. Barbary Linek i mgr inż. Aleksandry Stasik.
W Instytucie Informatyki w Pracowni Grafiki Komputerowej i Cyfrowego Przetwarzania Obrazów odbyły się zajęcia warsztatowe zatytułowane: „Magiczne oczy i tajemnicze palce: Jak komputery nas rozpoznają i zapamiętują?” Uczestnicy zapoznali się ze stacjonarnym eyetrackerem SMI Red 500 oraz mobilnym eyetrackerem PupilLabs Invisible, umożliwiającym pomiar i analizę trajektorii atencji obserwatora. Na przykładzie nieskomplikowanej analizy różnic i podobieństw uczestnicy mogli zobaczyć jak uwaga obserwatora przenoszona jest w trakcie procesu postrzegania sceny na kolejne elementy analizowanego otoczenia. Dodatkowo uczestnicy zapoznali się z obsługą skanera linii papilarnych umożliwiającego pozyskiwanie i analizę minucji w obrazach daktyloskopijnych. Całość zajęć przybliżyła uczestnikom nowoczesne metody, które wykorzystywane są w systemach identyfikacji biometrycznej wykorzystujących narzędzia AI.
Zajęcia prowadziła mgr inż. Ewa Żesławska
Asystę techniczną stanowił student informatyki Michał Komsa.
Całość wydarzenia koordynowała dr Anna Szpila z Instytutu Matematyki przy organizacyjnym wsparciu studentek z Studenckiego Koła Naukowego Matematyków: Patrycji Cielec, Sylwii Dul i Dominiki Siwiec.
W tym samym dniu zajęcia dla studentów MUR z klas IV-VIII odbywały się na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Psychologii. Każdy z młodych studentów miał możliwość uczestniczenia w trzech rodzajach zajęć, w organizację których zaangażowani byli pracownicy i studenci Wydziału.
Zajęcia pt. „Wózek przyjaciel czy konieczność” poprowadzili dr Daniek Szymczyk, dr Justyna Podgórska-Bednarz i koordynator MUR – dr Artur Sochacki.
Zajęcia pt. „Abrakadabra, masaż to nie czary i magia” poprowadzili mgr Anna Olech-Kuciemba, dr Natalia Wołoszyn i mgr Katarzyna Ślemp.
Zajęcia pt. „Zmysły są ważne” poprowadzili dr Katarzyna Bazarnik-Mucha i dr Łukasz Przygoda.
Opis zajęć pojawi się wkrótce.
Zajęcia nie odbyłyby się bez wspaniałych wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy. Oto lista wolontariuszy: Patryk Mikus z Fizjoterapii, Sebastian Zdeb z Fizjoterapii, Eliza Kalukin z Fizjoterapii, Julia Kwarta z Fizjoterapii, Łukasz Ciupka z Fizjoterapii, Bartłomiej Jost z Fizjoterapii, Julia Bryła z Pielęgniarstwa, Kamil Gałdyś z Turystyki i Rekreacji, Paulina Łabaziewicz z UR, a także Alicja Grzebyk wraz z mamą z UR.
Zajęcia uwiecznili członkowie studenckiego Koła Naukowo-Artystycznego LENS: Klaudia Dykas, Weronika Gomułka, Zofia Krakowiak oraz Michał Gorczyca.
Zabezpieczeniem pierwszej pomocy przedmedycznej zajmowali się: Jakub Antonkiewicz, Gabriela Sokołowska, Milena Maciocha i Patryk Radomski.
Zapraszamy na kolejne zajęcia 26 kwietnia!